השקעה חכמה: המפתח לביטחון עתיד ילדיך

 

ישראלים רבים מכירים היטב את הדילמה. ברשותם סכום כסף פנוי, אך הם לא יודעים היכן להשקיע אותו. הרוב לא מתמצאים בעולם הפיננסים, לא מכירים את השווקים, ואין בידיהם מספיק כלים על מנת להעריך לעומק את האפשרויות השונות. כדי לבחור באופן מושכל בהשקעה הטובה ביותר, חשוב להבין מהן אפיקי ההשקעה העיקריים:

פיקדונות. הריבית כיום על פיקדונות (פק"מ, מק"מ וכד') היא אפסית. פיקדונות אמנם נושאים סיכון נמוך, אך שוחקים את הכסף, שאינו צובר ריבית ולא מייצר תשואה.

אג"ח. גם השקעה באג"ח אינה אטרקטיבית דיה למשקיעים, כי המחירים מנופחים, הסיכון גבוה, והתשואה בסופו של דבר נמוכה למדי.

בורסה. אופציה מתקדמת יותר להשקעות היא לנהל תיק השקעות אצל מומחים. אך גם באפיק השקעה זה, הבורסה הישראלית מדשדשת מזה תקופה, ורושמת יותר ירידות מעליות. בתקופה זו עדיף להישאר מחוץ לבורסה, ולא להסתכן. קחו, למשל, את מדד ה-S&P 500: מחירי המניות כיום מנופחים, ומכפילי הרווח (מדד הבוחן תוך כמה שנים תוחזר ההשקעה) של מניית אמזון, למשל, עומדים על כ-250 שנה. כלומר, המחירים מסוכנים ועלולים להעיד על מפולת, אולי אפילו בקרוב.

נדל"ן. אפשרות השקעה חכמה יותר למשקיעים, השומרת על כרך הכסף בהתאם לעליות מחירי הנדל"ן בשוק.

השקעה חכמה

מי שלא משקיע בנדל"ן שוחק את כספו, מאחר שמחירי הנדל"ן בישראל ימשיכו לעלות עד שהמדינה תצליח לבנות מספיק דירות, כדי לענות על הביקוש. על פי דו"חות עדכניים של הממשלה, עד 2048 אוכלוסיית ישראל תכפיל את עצמה, ותעמוד על 16 מיליון נפש. המשמעות היא שתוך 30 שנה, יהיה צורך במספר כפול של יחידות דיור. לכן הביקוש לא ייפסק, והמחירים לא צפויים לרדת. העליות אולי ייעצרו מדי פעם, אך ב-30 השנים הקרובות המגמה ברורה: עליית מחירים.

דרך אחת ליהנות מעליות מחירים בשוק הנדל"ן, היא לרכוש דירה נוספת להשקעה. התשואה השנתית משכר דירה עומדת כיום בממוצע על כ-3%, והסיכון נמוך. עם זאת, לרכישת דירה נוספת יש גם חסרונות: היא דורשת התעסקות הן בקנייה, הן בתחזוקה, והן מול השוכרים.

דרך נוספת נועדה למשקיעים שמעוניינים לנצל את העליות בשוק הנדל"ן, כדי לבנות לעצמם עתיד טוב יותר, באמצעות השקעות בנדל"ן להשבחה.

לנצל הזדמנות

בשוק הנדל"ן הישראלי יש מחסור במאות אלפי דירות. במצב זה, נכסי נדל"ן להשבחה – קרקעות המצויות בהליכי אישור למגורים או מסחר – מציעים למשקיעים פוטנציאל רווח גבוה במיוחד. למשל, על ידי השקעה ברגע הנכון בפרויקט בשכונה חדשה שהעירייה מקדמת – אך בטרם ניתנו אישורים סופיים והחלה בנייה.

נניח כי מחירה של דירה ליד אותה שכונה חדשה מתוכננת עומד על כ-2 מיליון שקלים. יזם או קבלן ישלמו עבור הקרקע לדירה כ-700 אלף שקלים. בתחילת דרכה, מחירה של אותה יחידת קרקע לדירה יהיה כ-300 אלף שקלים, כשעד לקבלת האישורים ייקח 4-7 שנים. בפרק זמן זה, התשואה משכ"ד תעמוד על 200-300 אלף שקלים. השקעה בנדל"ן להשבחה, לעומת זאת, תניב בתקופה זו לפחות מיליון שקלים – פי 3 מהשקעה בדירה קיימת. כלומר, תשואה גבוהה בסיכון נמוך.

הרגע הנכון

אם זה כל כך פשוט, למה רוב האנשים קונים עוד דירה במקום להשקיע בנדל"ן להשבחה? ההסבר לכך הוא בעיקר פסיכולוגי. רוב האנשים רוצים לראות ולחוש את הנכס שהם קונים. הם גם אינם מתמצאים בעולם ההשקעות, ולא מכירים אופציות חכמות ומניבות יותר.

לעומתם, המשקיעים שבוחנים לעומק את הסיכון והתשואה בכל ערוץ, מגלים כי השקעה בנדל"ן להשבחה מאפשרת ליהנות מכל העולמות – גם מהשבחת הקרקע, מתחילת התכנון ועד למחיר המלא עם כניסת האישורים לתוקף, וגם מהתייקרות הנכסים באזור של הנכס.